Twoje słowa moja godność

W Hajnówce o dziadurzeniu. Warsztaty dla osób mających kontakt z seniorami

Autorka: Marta Chmielińska  Hajnówka Nasze miasto - 3 kwietnia 2023 r.

O tym czym jest dziadurzenie i jak powinniśmy zwracać się do osób starszych, aby nie naruszać ich godności mówiła Lena Rogowska - Lewandowska na spotkaniu w bibliotece miejskiej w Hajnówce. W warsztatach udział wzięły osoby mające na co dzień kontakt z seniorami.

Zajęcia dotyczące komunikowania się z osobami starszymi, a w szczególności tego, jak nie powinniśmy zwracać się do seniorów, prowadziła trenerka Lena Rogowska - Lewandowaska. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Forum 4 czerwca projektu "Twoje słowa, moja godność".

W warsztatach udział wzięli między innymi pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Panie rozmawiały o stereotypach i uprzedzeniach oraz o tym w jaki sposób osoby młode widzą starość, ile wiemy o zachowaniach osób starszych, o tym co mówią i jak się zachowują. Zajęcia dotyczyły dziadurzenia, zatem uczestnicy poznali to określenie oraz przejawy tego zjawiska.

Przyczyną dziadurzenia jest postrzeganie osób starszych jako „niesprawnych intelektualnie”. Osobom w podeszłym wieku przerywamy wypowiedzi, kończymy rozpoczęte przez nie zdanie i zadajemy pytania sugerujące odpowiedź. Zwroty „zjemy obiadek” lub „babciu” czy „dziadku” w odniesieniu do obcych osób starszych, to kolejny przejaw tego zjawiska. Co ważne - często nie mamy świadomości, że nasze słowa mogą naruszać godność innych osób.

Ponieważ dziadurzenie dotyczy między innymi sposobu, w jaki zwracamy się do osób starszych, uczestnicy warsztatów w części praktycznej zmieniali wyrażenia używane potocznie na takie, które nie dyskryminują seniorów. Wspólna praca i wymiana doświadczeń oraz luźna i bezpośrednia forma spotkania bardzo spodobała się paniom uczestniczącym w zajęciach, a wiele z poznanych zagadnień znajdzie zastosowanie w ich codziennej pracy.

Po Hajnówce, podobne zajęcia - tym razem dla osób starszych przeprowadzone zostały w Dubiczach Cerkiewnych, a wkrótce planowane są kolejne.

Link do artykułu: W Hajnówce o dziadurzeniu. Warsztaty dla osób mających kontakt z seniorami

Iceland, Liechtenstein, Norway - Active Citizens found

Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce

Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce

Strona www.dziadurzenie.org została wykonana z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.