Twoje słowa moja godność

Ambasadorki i ambasador kampanii społecznej

Dyskryminacja ze względu na wiek ma miejsce, kiedy dana osoba, z powodu swojego wieku traktowana jest gorzej niż inna osoba w podobnej sytuacji (dyskryminacja bezpośrednia) lub gdy pozornie neutralny przepis, kryterium lub praktyka mogą stawiać w szczególnie niekorzystnej sytuacji osoby w określonym wieku w porównaniu do innych osób (dyskryminacja pośrednia). Z dyskryminacją ze względu na wiek mamy do czynienia również w przypadku niepożądanego zachowania związanego z wiekiem, a jego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby i stworzenie onieśmielającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. (źródło: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/czym-jest-dyskryminacja)

 

Przykładem takiej dyskryminacji jest dziadurzenie. Dużym problemem przeciwdziałania dziadurzeniu jest brak świadomości społecznej, że określone zachowania mają znamiona dyskryminacji. Dziadurzenie najczęściej jest zachowaniem nie intencjonalnym. Stoją za nim dobre chęci i brak wiedzy o skutkach takiego postępowania. U ludzi starszych, którzy spotykają się na co dzień z protekcjonalną mową/ dziadurzeniem można zaobserwować obniżoną samoocenę, podwyższony poziom stresu, poczucie mniejszej kontroli nad własnym życiem, gorsze funkcjonowanie poznawcze, a w konsekwencji wycofywanie się z aktywnego życia społecznego.

 

Kto zatem najlepiej opowie o skutkach dziadurzenia jak nie osoby starsze doświadczające protekcjonalnej mowy i/lub będące świadkami dziadurzenia wobec innych.

 

Szesnaście osób starszych działających aktywnie na rzecz swoich środowisk podjęło się roli ambasadorów kampanii społecznej przeciw dyskryminującemu językowi – dziadurzeniu. W listopadzie 2021 roku ambasadorzy spotkali się na warsztatach. Przez 3 dni rozmawiali, wymieniali doświadczenia, uczyli się i wystąpili przed kamerą, by nagrać swój przekaz. Poznajcie ambasadorką #16, obejrzyjcie i posłuchajcie przekazu kampanii Twoje Słowa, Moja Godność

 

Warsztaty dla ambasadorów i filmy zrealizowane zostały w ramach projektu "Język wobec starości, szacunek w praktyce" realizowanego z Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG przez Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca.

Iceland, Liechtenstein, Norway - Active Citizens found

Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce

Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce

Strona www.dziadurzenie.org została wykonana z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.