Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce
Strona www.dziadurzenie.org została wykonana z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG
Celem projektu było przeciwdziałanie używaniu wobec osób starszych dyskryminującego języka elderspeak a także wprowadzenie do języka polskiego nowych terminów – „dziadurzenie” i „gerontomowa” – jako tłum. ang. „elderspeak” w 7 gminach woj. łódzkiego (Drzewicy, Opocznie, Żarnowie, Inowłodzu, Łasku, Łowiczu, Uniejowie). Projekt realizowany był od stycznia 2021 r. do października 2022 r.
Planowane działania (warsztaty edukacyjno-aktywizujące i kampania społeczna) przyczyniły się do ograniczenia dziadurzenie poprzez:
Bezpośrednimi odbiorcami warsztatów edukacyjnych było 146 osób starszych i 122 osoby pracujące z osobami starszymi. Przeprowadziliśmy 122 godziny warsztatów edukacyjnych. Zbudowaliśmy sieć instytucji i organizacji, które zobowiązały się do działań wspierających przeciwdziałanie dziadurzeniu. Przystąpienie do sieci podpisało 74 sygnatariuszy w 7 gminach. Łącznie w nasze działania zaangażowaliśmy 425 osób.
Przeprowadziliśmy bardzo udaną kampanię społeczną i zrealizowaliśmy ambitny plan działań komunikacyjnych – co sprawiło, iż nasz projekt odbił się szerokim echem w gminach i powiatach, na obszarze których był realizowany, a także zaowocowało publikacjami i audycjami w mediach ogólnopolskich. Z przekazem na temat zjawiska dziadurzenia (gerontomowy) (a tym samym wprowadzając te dwa nowe terminy do języka polskiego) dotarliśmy do co najmniej 40 000 osób.
W ramach projektu powstały materiały i narzędzia do wykorzystania w innych projektach – scenariusze warsztatów dla osób starszych i osób pracujących z osobami starszymi oraz materiały informacyjno-promocyjne (filmy edukacyjne, ulotka, plakat i poradnik), które znajdują się w zakładce do pobrania.
Projekt „Język wobec starości, szacunek w praktyce” finansowany był z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG