Twoje słowa moja godność

Warsztaty na temat dziadurzenia w łowickim Klubie Seniora

Autor: Tomasz Kołaczyk 13 lipca 2021

Źródło: www.lowicz24.eu

Dzisiaj (wtorek, 13 lipca) w siedzibie łowickiego Klubu Seniora Radość odbywają się warsztaty „Język wobec starości – szacunek w praktyce” przeznaczone dla osób, które ukończyły 60 rok życia.

 

W trakcie spotkania podejmą problem używania dyskryminującego języka wobec osób starszych. Tak zwane dziadurzenie to niestosowne sformułowania kierowane do seniorów oraz osób w ich otoczeniu. Warsztaty mają nauczyć ich przeciwdziałania takim zachowaniom oraz świadomego używania niedyskryminującego języka.

Warsztaty poprowadziły Joanna Troszczyńska-Reyman specjalizująca się w walce o prawa osób starszych oraz Lena Rogowska-Lewandowska, trenerka równościowa zajmująca się przeciwdziałaniem wykluczeniu i przemocy. W trakcie spotkania rozwinięto dyskusję na temat niewłaściwych zachowań płynących od polityków i naturze człowieka. Seniorzy zdefiniowali znieczulicę społeczną jako ogólnopolski, a nawet ogólnoświatowy problem. Prowadzące zwracały uwagę, by nie kierować się stereotypami, ale podziękowały uczestnikom za zaangażowanie oraz dzielenie się osobistymi doświadczeniami. Otrzymały również od seniorów w prezencie książki. By zawęzić relacje poprosiły, by wszyscy seniorzy odpowiedzieli na trzy pytania: jak się nazywam? Co mnie pasjonuje? Jaka jest historia mojego imienia?

Między kolejnymi zajęciami zaplanowana została też przerwa na kawę, w trakcie której mają szansę porozmawiać i podzielić się spostrzeżeniami na temat warsztatów.

 

Podobne zajęcia odbywają się w okresie od stycznia 2021 r. do października 2022 r. w siedmiu miastach w województwie łódzkim.

Link do artykuły: Warsztaty na temat dziadurzenia

Iceland, Liechtenstein, Norway - Active Citizens found

Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce

Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce

Strona www.dziadurzenie.org została wykonana z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.