Twoje słowa moja godność

O języku wobec starości w Klubie Seniora Radość

Autork: Mirosława Wolska-Kobierecka 13 lipca 2021 

Źródło: https://lowiczanin.info

Członkowie Klubu Seniora Radość w Łowiczu rozpoczęli dzisiaj, 13 lipca realizację projektu pod nazwą „Język wobec starości - szacunek w praktyce”. Projekt taki realizowany będzie do września 2022 roku w 7 samorządach woj. łódzkiego za sprawą Stowarzyszenia Forum 4 czerwca, które pozyskało na ten cel dotację w funduszy norweskich.

Pierwsza 15-osobowa grupa członków klubu spotkała się z Joanną Truszczyńską-Reyman oraz Leną Rogowską-Lewandowską, które stopniowo wprowadzały je w temat właściwej komunikacji z osobami starszymi.  

Trenerki przedstawiły się i zachęciły obecnych na sali, aby powiedzieli im kilka zdań o sobie: jak się nazywają, kto nadał im imię, czy je lubią, a także - jakie mają pasje. Był to przyczynek do dalszej części spotkania, w czasie której omawiana była kwestia naszej tożsamości, stereotypach funkcjonujących w naszym otoczeniu, języku jakiego używamy i jaki słyszmy, a także reagowaniu na ten język, który nam się nie podoba.  

 

Warsztaty dotyczą zjawiska „dziadurzenia”. To protekcjonalny sposób mówienia, wykorzystywany przez młodsze pokolenie w relacjach z osobami starszymi, ale przypomina język, jakim zwracamy się do najmłodszych dzieci.

Link do artykułu: O języku wobec starości w Klubie Seniora Radość

Iceland, Liechtenstein, Norway - Active Citizens found

Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce

Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce

Strona www.dziadurzenie.org została wykonana z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.