Twoje słowa moja godność

O dziadurzeniu w Drzewicy

Autor: Marcin Prejs 2 czerwca 2021 

Źródło: http://radioplus.com.pl/

Celem projektu jest przeciwdziałanie używaniu wobec osób starszych dyskryminującego języka tzw. dziadurzenia (ang. elderspeak). W ramach działania w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyły się pilotażowe warsztaty „Twoje słowa, moja godność”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji senioralnych działających na terenie gminy Drzewica: Klubu Seniora, Koła Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy.

Dominik Niemirski, prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” podkreślił, że problem dyskryminacji osób starszych bardzo często jest przez nas niedostrzegany. Wielokrotnie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zwracając się do osób starszych używamy słów, które naruszają ich godność. Wyjaśnił, że często ludzie zwracają się do osób starszych bezosobowo, co jest właśnie przykładem dziadurzenia. – W ramach projektu chcemy zwrócić uwagę, że każda z tych osób ma swoją godność i zasługuje na to, by zwracać się do niej po imieniu – mówił prezes DCW „Ofiarna dłoń”.

Projektu „Język wobec starości - szacunek w praktyce” realizowany jest przez Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca. Jednym z partnerów przedsięwzięcia jest Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. Warsztaty w ramach projektu zainaugurowane zostały w Drzewicy. Będą one prowadzone jeszcze w Opocznie, Żarnowie, Inowłodzu, Łasku, Łowiczu i Uniejowie.

Posłuchaj podcastu: O dziadurzeniu w Drzewicy

Iceland, Liechtenstein, Norway - Active Citizens found

Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce

Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce

Strona www.dziadurzenie.org została wykonana z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.