Jezyk wobec starości, szacunek w praktyce
Strona www.dziadurzenie.org została wykonana z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG
https://biblioteka.hajnowka.pl/ Tekst i zdjęcia: Elżbieta Dadura-Zarembska 3.07.2023 r.
Dziadurzenie - temu zjawisku oraz umiejętności reagowania na nie, poświęcone zostało drugie już spotkanie z cyklu, które odbyło się 27 czerwca w Czytelni dla Dorosłych. W warsztatach wzięły udział pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Komenda Powiatowa Policji, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Dzienny Dom Pobytu, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Ośrodek Opiekuńczy w Starzynie. Poprowadziła je Pani Lena Rogowska-Lewandowska, w ramach projektu „Twoje słowa, moja godność”.
Dziadurzenie narusza jedno z podstawowych praw człowieka, jakim jest prawo do godności. Jego charakterystyczną cechą w rozmowie z osobą starszą jest częste używanie zdrobnień, przypominających rozmowę z dzieckiem, uproszczony język, posługiwanie się frazami w rodzaju „ czy zjedliśmy już obiadek?” lub „kochanieńka ja to zrobię szybciej” oraz zwracanie się do osób niespokrewnionych bezosobowo lub „babcia”, „dziadek”, przerywanie wypowiedzi osoby starszej i kończenie za nią zdania.
Jest to zjawisko powszechnie spotykane także w urzędach, szpitalach, domach opieki.
Warsztaty pozwoliły uczestnikom poznać różne sposoby reagowania na dziadurzenie w taki sposób, aby był on bezpieczny i konstruktywny z pozycji osoby jego doświadczającej oraz osoby na nie reagującej.
Warsztaty realizowane w ramach projektu „Twoje słowa. Moja godność” przez Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Pocztówka” Hajnówka Centralna - Stacja Kultury finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
Link do publikacji: "Twoje slowa. Moja godność" spotkanie na temat zjawiska dziadurzenia